Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları – 2022

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği günümüzün en popüler mühendisliklerinden biridir. Elektrik Elektronik Mühendisliği; elektrik, elektronik ve haberleşme mühendisliğinin birleşiminden ortaya çıkan bir mühendislik dalıdır. Elektrik-Elektronik mühendisliği; elektrik iletimi ve dağıtımı, elektronik devreler, transistörler, iletişim sistemleri, kontrol sistemleri, biyomedikal sistemler, enerji sistemleri, bilgi aktarımı, haberleşme sistemleri, elektrik motorları ve radar gibi elektronik cihazların üretilmesi ve geliştirilmesinde rol oynarlar.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Sıralama ve Taban Puanları

Elektrik elektronik mühendisliğini kazanmak için ilk önce Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) geçerek Alan Yeterlilik Testine girmeleri gerekiyordu. Fakat değişen sistem ile Alan Yeterlilik Testi’nde İlk 300.000’lik sıralamaya girerek mühendislik tercih etme hakkı kazanıyorlar. Elektrik Elektronik mühendisliği taban puanları her sene değişiyor. Önemli olan yaptıkları sıralamadır. Elektrik Elektronik mühendisliği 2021 yılında en yüksek 550,25 olmuştur. Bu öğrenci tercihini Boğaziçi’nden yana kullanmıştır. Elektrik elektronik mühendisliği’nde en düşük puan ise 247,85 olmuştur ve Kastamonu üniversitesini tercih etmiştir. 247 puan olan bir çok öğrenci vardır fakat virgülden sonrası gidilen üniversiteleri değiştirmiştir. Bu konu hakkında biraz düşünün.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaş

Türkiye’de kariyer sitelerine bakıldığında 2022 yılında özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaş en düşük asgari ücret olarak belirlenmiştir. Maaş durumunu belirten mühendis ise 15000 TL bir ücret aldığını söylemiş. Ortalama olarak özel sektörde maaş skalası ise 7400 TL civarında belirlenmiştir. Bu ücretler kişinin kendini geliştirmesi ve tecrübesi ile doğru orantıda artmaktadır. Devlette Elektrik elektronik mühendisliği maaşı 2022 yılında başlangıç olarak 16.205₺ olarak belirlenmiştir.

Elektronik Devre Kartı

Elektrik Elektronik Mühendisliği Popüler Üniversiteler

 • KOÇ ÜNİVERSİTESİ
 • Bilkent Üniversitesi
 • BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
 • ODTÜ
 • ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
 • TOBB
 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
 • TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ
 • İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ

Elektrik Elektronik Mühendisliği Ne İş Yapar

Elektronik mühendisleri, elektrik sistemlerinin gereksinimlerini ve maliyetlerini analiz eder. Elektrik mühendisleri, elektrik motorları, navigasyon sistemleri ve radar, iletişim sistemleri veya güç üretim ekipmanları gibi elektrikli ekipmanların üretimini tasarlar, geliştirir, test eder ve denetler.
Elektrik elektronik mühendisleri ayrıca otomobil ve uçakların elektrik sistemlerini tasarlar. Birçoğu uzmanlaşmış imalat endüstrilerinde veya araştırma ve geliştirmede çalışmaktadır. Bazı elektrik mühendisleri, elektriğin iletimi ve dağıtımında kullanılan elektrikli ekipmanların tasarlanması ve geliştirilmesi ile ilgilenmektedir. Diğerleri bilgisayar ve robotik gibi uygulamalarda uzmanlaşmıştır.

Elektrik Elektronik Mühendisliği İş İmkanı

Mevcut senaryoda, elektrik ve elektronik mühendisliği mezunları için çeşitli iş ilanları bulabilirsiniz. Bir EEE mezunu, özellikle telekom, bilişim, ulaşım, hava sahası, enerji vb. alanlarda iş fırsatları arayabilir. EEE mezunları ayrıca ürün geliştirme, ürün tasarımı, sistem yönetimi, kontrol sistemi, nesnelerin interneti (iot) ile ilgilenen sektörlerdeki işlere de başvurabilirler. satış vb.

Aşağıda, elektrik ve elektronik mühendisliği mezunları için mevcut olan başlıca iş profillerinden bazıları verilmiştir:

Elektrik ve Elektronik Mühendisi: Elektrik ve Elektronik mühendisleri, elektrik üretmek ve dağıtmak için kullanılan cihazları tasarlar, geliştirir ve test eder. Taşınabilir müzik çalarlardan küresel konumlandırma sistemlerine (GPS) kadar çeşitli cihazlarda kullanılan elektronik ekipmanların tasarımından sorumludurlar.

Elektronik Mühendisi: Elektronik mühendisleri, taşınabilen müzik çalarlardan GPS’lere kadar yayın ve iletişim sistemleri gibi elektronik ekipmanlar tasarlar. Ayrıca fabrikalar veya elektrik santralleri için karmaşık endüstriyel kontrol sistemleri üzerinde de çalışırlar.

Elektrik Mühendisi: Bir elektrik mühendisi, jeneratörler, motorlar ve elektrik şebekeleri gibi büyük ölçekli elektrik sistemleri tasarlayarak sürekli bir güç kaynağının korunmasına yardımcı olur. Yeni ürünleri araştırmaktan ve tasarlamaktan veya mevcut ürünleri geliştirmekten sorumludurlar.

Telekomünikasyon Mühendisi: Telekomünikasyon mühendisleri, bilgisayarlar ve telekomünikasyon ağları ile ilgili araştırma ve tasarım faaliyetleri gerçekleştirir. Yönlendiriciler, fiber optik dahil olmak üzere donanıma odaklanırlar

Elektrik Elektronik Mühendisliği Dersleri

Elektrik ve elektronik mühendisliği dersleri genellikle bilgisayar, matematik, fizik ve sistem mühendisliği derslerini içerir. Programlar ayrıca uygulamalı fizik, devre tasarımı ve dijital sinyal işleme dersleri içerebilir.

 • Elektromanyetik alanlar.
 • Devrelerin analizi.
 • Bilgisayar Programlama.
 • Dijital elektronik.
 • Sistem tasarımı.
 • Motor kontrolü.
 • Dijital sinyal işleme.
 • Analog elektrik.
5/5 - (1 vote)

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.