Firmware Nedir? Ne İşe Yarar?

Firmware nedir? ne işe yarar? Soruları en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Firmware, cihazların çalışması için her elektronik ürünün içerisinde yer alan küçük bir yazılımdır. Peki Firmware nedir? Bilgisayarın çalışması için işletim sistemine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda donanımların çalışması için bir yazılım gerekmektedir. Bu yazılıma ‘’Firmware’’ adı verilmektedir. Günümüzde neredeyse çoğu elektronik cihaz Firmware tarafından kontrol edilmektedir.

Firmware Ne İşe Yarar?

Firmware, elektronik cihazlar da olması gereken bir yazılımdır. Peki, Firmware ne işe yarar? Bu konuyu sizlere bir örnek ile anlatacağız. Örneğin; bir bilgisayar da Firmware olmadığını varsayalım. Bu bilgisayarın içerisinde bulunan donanımları görmeyecek ve onlar ile haberleşmeyecektir. Bu sebeple anakart kullanılmaz bir hale gelecek ve yeniden Firmware yazılması gerekecektir. Bazı cihazlar da Firmware, ‘’ortadaki adam’’ rolüne sahiptir. Dolayısı ile cihazın işletim sisteminin başlatılması için gerekli olan kodları içerisinde barındırmaktadır. Buna örnek olarak BIOS’u verebiliriz. Firmware, bilgisayarınızda yüklü olan işletim sistemi donanımı ile haberleşir. Bu sayede bazı interrupt gibi özelliklerin işletim sisteminin kullanmasını sağlar.

CPU

Firmware Güncellenebilir Mi?

Firmware güncellenir mi? sorusuna kısaca ‘’Evet!’’ diyebiliriz. Bu güncellemeler cihazın güvenliği ve donanımını desteklemektedir. Ancak Firmware güncellemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Bu da ROM çipin yeniden programlandırılması üzerine cihaza verilen elektriğin kesilmemesi ile ilgilidir. Eğer elektrik kesilmişse cihaz kullanılmaz hale gelir. Dolayısı ile Firmware bozulmuş olabilir. Aynı zamanda firmware nedir? sorusu da sıkça soruluyor. Firmware cihazların çalışmasını sağlayan önemli bir yazılımdır.

Firmware Cihazların Neresinde Saklanır?

Firmware cihazların neresinde saklanır? sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Firmware, veri okumaya açık olan Read-Only Memory (ROM) kısmında saklanmaktadır. Firmware’yi saklamak için ROM gerekmektedir. Cihazda elektrik kesildiğinde içerisinde bulunan verilerin silinmemesi gerekmektedir. Örneğin: bilgisayarınızı kapattığınız da BIOS’un silinmesi oldukça kötü bir durumdur. ROM’lar ise çoğunlukla donanım üreticisi tarafından programlanmaktadır. Ancak ROM’ların neredeyse tamamı EEPROM (elektronik olarak programlanabilir ve silinebilir program) programı olarak bilinmektedir. Bu yazımızda Firmware nedir? ne işe yarar ve daha pek çok merak edilen konu hakkında bilgiler yer alıyor.

5/5 - (1 vote)

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir