Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması

Gezegenlerin büyüklük sıralaması yarıçapa göre şöyle sıralayabiliriz:

Jüpiter 69.911 km
Satürn 58.232 km
Uranüs 25.362 km
Neptün24.622 km
Dünya 6.371 km
Venüs 6.052 km
Mars 3.390 km
Merkür 2.440 km

İnsanlar teknolojinin ilerlemesi ile uzaya merak saldılar. Güneş sistemi; yıldızlar, gezegenler, uydular, asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve meteoroidler dahil olmak üzere güneşin etrafında dönen bütün cisimleri kapsar. Güneşin etrafında dönen gezegenler şunlardır: Dünya, Venüs, Merkür, Satürn, Mars, Jüpiter, Uranüs ve Neptündür. Gezegen isimlerini çocuklara öğretmek için bir çok eğlenceli video bulunuyor. Gezegenleri Güneşe yakınlığını içten dışa sıraladığımızda sıralama şu şekilde olur.

  • Merkür
  • Venüs
  • Dünya
  • Mars
  • Jüpiter
  • Satürn
  • Uranüs
  • Neptün

Merkür

Merkür güneşe en yakın bulunan gezegendir. Güneş sistemimizdeki gezegenlerin büyüklük sıralamasında son sıradadır. Merkürün gündüz sıcaklığı 430°C gece sıcaklığı ise -180°C düşmektedir. Merkür bir tam dönüşünü 59 Dünya gününde tamamlar. Güneşe yakın olduğu için 1 yıl 88 Dünya günü sürer. Gezegenin hiç doğal uydusu bulunmuyor.

Venüs

Dünyadan bakıldığında Ay’dan sonra en parlak ikinci gezegendir. Boyut ve kütle olarak Dünya’ya benzediği için ikiz gezegeni olarak bilinir. Venüs ters yönde dönen (doğudan batıya) iki gezegenden biridir. Venüs günlük 1 tam dönüşünü 243 Dünya gününde tamamlar. Yörünge etrafında dönüşünü ise 225 Dünya gününde tamamlar. Venüs’ün doğal uydusu yoktur. Sıcaklığı hapsettiği için 471°C’lere ulaşır.

Dünya

Güneşe uzaklığı bakımından 3. gezegen konumundadır. Yüzeyinin %29’u karadır. Kalan %71’lik kısım suyla kaplıdır. Dünya atmosferi gaz bakımından zengindir. Bir tam dönüşünü 24 saatte tamamlar. Yörüngede dönüşünü ise 365.25 günde tamamlar. Doğal uydusu Ay’dır.

Dünya

Mars

Mars toprağında bulunan demir oksit (pas) nedeni ile kızıl gezegen olarakta bilinir. Marsta bilinen en yüksek dağ ve en büyük kanyon bulunur. Yıl boyunca buzullara sahiptir. Bir tam dönüşünü 24 saat 37 dakikada tamamlar. Yörüngede olan dönüşünü ise 687 Dünya gününde tamamlamakta. 2 tane doğal uydusu var. İsimleri Deimos ve Phobos’tur.

Jüpiter

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin büyüklük sıralamasında birinci sıradadır. Dünya’nın kütlesinin 317 katı büyük ve diğer gezegenlerin toplamından 2.5 kat daha büyüktür. Genel olarak hidrojen ve helyum gazlarından oluşur. Fırtınalar çok şiddetli geçmektedir. Ortalama 360km/saat hızlarında bulunan rüzgarlar 620km/saat’e ulaşabilir. Tam dönüşünü 9.8 Dünya saatinde tamamlar. 1 tam yörünge dönüşünü ise 11.9 Dünya yılında tamamlamakta. 79 adet doğal uydusu bulunur.

Satürn

Halkası bulunan gezegen olarakta bilinir. Atmosferinde bulunan amonyak kristallerden dolayı soluk sarı renktedir. Halkaları 20 metre kalınlığındadır ve ekvatordan 6.630 ile 120.770km arasında uzanır. Tam dönüşünü 10.5 Dünya saatinde tamamlar. Yörüngede dönüşünü ise 29.5 Dünya yılında tamamlamaktadır. 62 doğal uyduya sahiptir.

Satürn

Uranüs

Uranüs ters yönde dönen bir diğer gezegendir. Aynı zamanda yan eksende döner. Yani her iki kutbu doğuya ve batıya bakacak şekilde döner. -224 °C sıcaklığa sahiptir ve güneş sisteminin en soğuk gezegenidir. Tam dönüşünü 18 Dünya saatinde, yörüngede tam dönüşünü 84 Dünya yılında tamamlar. 27 adet doğal uydusu vardır.

Neptün

Neptün güneşe en uzak gezegendir. Teknik olarak gaz devi olsada buz devi olarak sınıflandırılır. Güneşe en uzak gezegen olduğu için dünyadan çıplak gözle görülmez. Yıl uzunluğu 165 Dünya yılıdır. Bir tam dönüşünü ise 16 Dünya saatinde tamamlar. Sıcaklık ortalama olarak -224 °C’dir. Onaylanmış 13 doğal uydusu ve 1 tane onay bekleyen uydusu vardır.

5/5 - (1 vote)

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir