KÖPRÜ DİYOT NEDİR?

Elektronik devreler şebeke alınan güç kaynağını doğrudan kullanamayabilirler. Doğru Akım (DC) kullanılan elektronik devrelerde şebekeden alınan gücün alternatif akımdan (AC) doğru akıma (DC) dönüştürülmesine ihtiyaç duyulur. Alternatif akımı, doğru akıma dönüştürmenin en maliyetsiz ve hızlı yolu köprü diyot kullanmaktan geçer. Köprü diyot girişinden verilen alternatif gerilimi doğrusal gerilime dönüştürmek için kullanılır. Köprü diyot güç kaynaklarında tam dalga doğrultucu devre elemanı olarak kullanılabilen ve 4 adet diyot’un paketlenmesi sonucu oluşur. Köprü doğrultucu 2 telli bir AC girişinden tam dalga doğrultma sağlar ve bu durum merkez uçlu sekonder sargılı bir transformatörden gelen 3 telli giriş doğrultucuya göre daha az maliyet ve ağırlık sağlar. Bir köprü diyotun temel özelliği girişteki polariteden bağımsız olarak çıkış polaritesinin aynı olmasıdır. Diyot Devresini polonyalı Karol Pollak icat etmiştir.

KÖPRÜ DİYOT’UN SEMBOLÜ

Diyot sembolü pozitif ve negatif uçları bulunan bir doğruda ok ileri eğilimli durumda olur. Bu işarette anot bölge “P” tarafına, katot bölge “N” tarafına bağlıdır. N tarafının bulunduğu bölgede negatif elektronlar çoğunluktadır. P bölgesinde ise oyukların sayısı çoğunluktadır.

Elektronik Devre köprü diyot

KÖPRÜ DİYOT NASIL ÇALIŞIR?

Köprü diyotlar AC besleme voltajını DC Voltaja çevirmek için akıllıca yerleştirilmiş 4 diyot kullanılır. Bu devrenin çıkış sinyali ile giriş sinyalinin polaritesinden bağımsız olarak her zaman aynıdır. AC Sinyalinin ilk pozitif yarı döngüsünde aynı yöne bakan D2 VE D3 diyotları ileri doğru kutuplanır ve iletime başlar. D2 ve D3’e ters olan D1 ve D4 diyotları ters polarizasyona sahip olacak ve iletimde olmayacaktır. Akım iki ileri taraflı diyot aracılığı ile akacaktır. İşlem sonunda AC voltaj girmiş, DC Voltaj olarak çıkmış olacak.

KÖPRÜ DİYOT SAĞLAMLIK KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Köprü diyotta ölçüm avometre ile yapılır. Avometrenin uçları diyotun alternatif akım (AC) uygulanan uçlarına değdirilir ve avometrede ibre büyük bir direnç gösterir ya da sapma olmaz. Sonrasında avometrenin uçları köprü diyotun doğru akım uygulanan uçlarına değdirilir ve avometre ölçümlerinin birinde ibre sapması diğerinde ibre sapmaması görülmelidir. Aksi taktirde diyot bozuktur.

KÖPRÜ DOĞRULTUCU KULLANIM AMAÇLARI VE ALANLARI

  • Kaynakta polarize ve sabit DC voltaj sağlamak için kullanılır
  • Yüksek Alternatif Akımı düşük Doğrusal Akıma çevirmek için kullanılır.
  • İç güç kaynaklarında
  • Pil şarj cihazlarının içinde
  • Rüzgar türbinlerinin içinde

Elektronik devreler ile uğraşan multidisipliner bir mühendislik olan mekatronik mühendisliği hakkında yazdığımız “mekatronik mühendisliği nedir?” yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.