VPN Nedir, Güvenlik Sağlar Mı ?

VPN; “Sanal Özel Ağ” anlamına gelmektedir. İnternette dolaşırken güvenli bir şekilde gezinmeyi sağlar. Ücretli ve ücretsiz türleri bulunmaktadır. Yazımızın ayrıntılarında ücretli ve ücretsiz VPN farklarından bahsedeceğiz.

VPN NEDİR ?

Vpn’ler sanal özel bir ağ oluşturarak kişilere anonimlik sağlar. Vpn’ler İP adreslerini maskeleme yöntemiyle anonimlik sağlar ve hareketleriniz neredeyse izlenemez hale gelir. Web’de gezinirken ya da halka açık Wi-fi de işlem yaparken saldırganlar bilgilerinizi ele geçirmek isteyeceklerdir. Halka açık wi-fi ağlarında, bankacılık, e-posta gönderme, online alışveriş yapma veya sosyal medya hesaplarınızdan işlem yaparken bilgilerin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesini kimse istemez. Vpn’lerin sağladığı anonimlik sayesinde işlemler daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilir ve bilgileriniz güvende kalır.

VPN’LER NASIL GİZLİLİK SAĞLAR ?

Vpn’ler oluşturdukları veri tüneli sayesinde konumunuz binlerce kilometre uzakta görünür. Bu imkan sayesinde internette daha güvenli ve anonim şekilde gezinmek mümkün kılınır. Halka açık wi-fi ağından yollanan paketlerin bilgisayar korsanları tarafından dinlenmesi mümkün. Bilgisayar korsanları bu paketlere kaba kuvvet uygulayarak paketleri okumayı başarabilirler. Vpn’lerin sağladığı ekstra şifreleme bilgisayar korsanlarının işlerini çok daha zorlar ve bilgisayar korsanları daha kolay hedeflere yönelmeyi tercih ederler. Hesapların güvenliğini sağlamak için tek önlem vpn kullanmak değildir. Hesaplarda kullanılan şifrelerin zorluğu da büyük önem arz etmektedir. Türkiye de en çok kullanılan şifreleri derlediğimiz yazıya göz atmalısınız.

VPN NELERİ GİZLER?

1- İP ADRESİ VE KONUM

İp adresinize ulaşan herkes internette yaptığınız bütün aramaları ve bulunduğunuz koruma erişir. Vpn kullanıcıların anonimliğini sağlamak için başka bir ip adresi tanımlar ve bu sayede güvenli bir arama yapmanıza olanak tanır. Arama geçmişinizin görüntülenmesi ve bu bilgilerin satılmasının önüne geçilir.

2- TARAMA GEÇMİŞİ

İnternette yaptığınız işlemler sır olarak kalmaz. İnternet sağlayıcıları ve web tarayıcıları bu bilgileri takip ederler. Ziyaret ettiğiniz web siteleri de ziyaretçileri hakkında bilgi toplayabilir. Bu bilgileri gizli tutmak istemek en doğal hakkınız şayet bu bilgiler doğrultusunda size özelleştirilmiş reklamlar sunulur. Herkesin karşılaştığı bir durumdan bahsedelim. İnternette teknolojik aletler aradıktan sonra karşınıza baktığınız ürün ile alakalı bir çok reklam çıkar. Bu reklamlar size uygun görünen ama uygun fiyatlı olmayan reklamlar olabilir.

3- İNTERNETE BAĞLI CİHAZLAR

Bilgisayar korsanları halka açık wi-fi ağlarında cihazlarınızı hedef olarak kullanmak isterler. Vpn sağladığı ekstra şifreleme sayesinde hareketlerinizi gizler. Bilgisayar korsanları bu nedenle her hareketinizi izleyemez.

VPN GÜVENLİK

VPN BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI NASIL KORUR ?

Hackerlar kişisel bilgileri ele geçirdiği zaman bunlar üzerinden suç işlemeyi amaçlar. Yeni hesaplar açmak, vergi beyannamesi, alışverişlerde kullanmak gibi çeşitli yöntemler için ele geçirdikleri bilgileri kullanırlar. VPN; bu saldırılara karşı kişileri korumak için şifreli bir tünel oluşturur. Gönderilen ve alınan veriler şifreli paketler halinde gönderildiği için bilgisayar korsanlarının ulaşması son derece zor olur.

Sokakta ya da avm de gezinirken wi-fi bağlantınıza dikkat etmelisiniz. Siz farkında olmadan cihazlarınız savunmasız kalabilir. İnternet bankacılığı ve ya alışveriş siteleri gibi bilgileri açığa çıkararak sizi saldırganların hedefi yapabilir.

VPN cihazlarınızın paylaştığı verileri güçlü şifreleyerek onları korur. Halka açık wi-fi alanlarında yaptığınız bankacılık, sosyal medya ya da online alışveriş gibi işlemlerde bilgilerinizin açığa çıkmaması için son derece önemlidir.

İnternet dünyasında %100 güvenlik mümkün değildir. Bilgilerinizin bulunduğu web siteleri vb kuruluşlarda yaşanan sızıntılardan ötürü kimlik, adres, mail gibi önemli bilgiler saldırganların eline geçebilir. Bunlar kontrolünüzün dışındadır. Fakat vpn’ler yapılan işlemleri şifrelediği için yolladığınız ve aldığınız bilgileri güven altına alır.

VPN KULLANMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

İnternette özgürce dolaşmak istiyor ve bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız doğru seçilmiş vpn kullanmak gerekir. Bir vpn’e sahip olmak istediğiniz zaman karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden hangileri uygun ve güvenilirdir, seçiminizi hangi kriterlere göre yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

VPN SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

1- Gizlilik Sağlıyorlar Mı ? Bir vpn sağlayıcısından öğrenmeniz gereken en önemli şey log tutma politikasıdır. Şayet uzun süreli bir log tutma politikası izleniyorsa gizliliğinize önem vermiyorlar demektir.

2- Güncel Protokolleri Kullanıyorlar Mı ? OpenVPN diğer protokollere nazaran daha güçlü bir güvenlik sağlar. OpenVPN açık kaynak kodlu olması sebebiyle tüm işletim sistemleri ile entegre çalışan bir yazılımdır.

3- VPN Ücretleri Ne Kadar ? Yazımızın devamında bu konu ile alakalı ayrıntılı bahsedeceğiz fakat ücretli vpn kullanımında sürpriz bir fiyatlandırma ile karşılaşmak istemiyorsanız ayrıntılı araştırmalısınız.

ÜCRETSİZ VPN’LER GÜVENİLİR Mİ ?

Bir çok ücretsiz vpn bulunuyor. Bütçeniz vpn için sınırlıysa sizin için cazip olabilir. Ücretsiz vpn’lerin ücretli vpn’ler gibi koruma sağlamayacağını unutmayın. Ücretsiz vpn servislerinin verdikleri hizmetten para kazanması gerekiyor. Tarama verilerini toplayarak reklamcı gibi 3. şahıslara satabilirler ya da uygulamadan reklam geliri elde etmek için karşınıza bir çok reklam çıkartılır.

VPN KULLANMAK YASAL MI ?

Türkiye’de VPN kullanımını açıkça yasaklayan bir hüküm bulunmuyor. İlerleyen tarihlerde bunun ile ilgili bir düzenleme söz konusu olur ise yazımızda belirtiriz. Fakat bazı ülkelerde vpn kullanımı yasak.

VPN KULLANMANIN YASAK OLDUĞU BAZI ÜLKELER

  • ÇİN HALK CUMHURİYETİ
  • IRAK
  • RUSYA
  • KUZEY KORE
  • İRAN
  • TÜRKMENİSTAN

CHROME VPN GÜVENLİ Mİ ?

Tarayıcı olarak chrome kullanan kişiler için bir çok eklenti bulunuyor. Bu eklentiler herkese açık bir şekilde kullanıma açık. Peki bu eklentiler güvenli mi ? Vpn kullanma amacımız güvenlik ve anonimlik olmasına rağmen bu kullanılan eklentiler bilgilerinizi tutuyor ya da satıyor. “Bir ürün ücretsiz ise ürün sizsiniz” lafını internet aleminde aklınızdan çıkarmayın. Eklenti olarak sağlanan bu chrome vpn’ler sizin web hareketleri gibi bir çok bilginizi gelir kapısı olarak kullanırlar. Kullandığınız chrome vpn’lerin uygulama izinlerini okumanızı tavsiye ediyoruz. Eklentilerin açık kaynak kodlu olması kullanıcılar için bir avantaj oluşturuyor. Sizde açık kaynak kodlu uygulamaları tercih edin.

YORUMLAR